Videohovory Skype vs. Google Talk. Kdo vyhraje?

Nedávno jsme si při video hovorech všimli, že lepší obraz a zvuk získáme při video hovoru s Google Talk. Lepší kvalita oproti Skypu byla očividná. Volání ale nebylo těsně za sebou, podmínky nemusely být stejné. Pojďme tedy obě služby podrobit jednoduchému testu.

Když Google přišel se svojí službou Talk – nejdříve jen hlasovou, psalo se o ní, že je Skype killer. Talk už nějakou dobu nabízí i videohovory – oblast, ve které je Skype na prvním místě dlouhou dobu. Tedy alespoň u domácích uživatelů. Zprávy o tom, že Google Talk používá stejný back-end pro video jako Skype, se nepotvrdily. Už formát videa, poměr stran a komprese jsou u těchto dvou služeb různé.

Rozdíly mezi Skype a Google Talk

  • Skype je komunikační klient pro Windows, Mac i Linux
  • G-Talk video běží pomocí pluginu do prohlížeče, na webu pod Google Gmail přihlášením. Plugin existuje pro prohlížeče ve Windows, Macu i Linuxu. Google Talk má také klienta, který je pouze pro Windows a nepodporuje video. Google své aplikace směřuje do webového rozhraní, příkladem je použití na Chrome OS.
  • Skype podporuje volání na běžná telefonní čísla – můžete si nabít kredit nebo využít měsíční paušál
  • G-Talk volá výhradně na G-Talk uživatele
  • Skype má funkci sdílení vybrané části vlastní plochy

Nastavení videa

Skype ani G-Talk neumožňuje nastavení komprese videa ani zvuku. To se děje automaticky na základě rychlosti připojení uživatelů.

Nastavení Skype Videa

 

Nastavení Google Talk Videa

 

Testový videofonát

Během testového video hovoru jsme sledovali kvalitu zobrazení statické kompozice a kvalitu zvuku. Dále jsme sledovali datový tok, který daný program odebíral. Každý hovor trval cca 5 minut mezi stranou D a stranou V.

Testovali jsme s klientem Skype 5.1 a Google Talk pluginem 1.8, akcelerátor videa 0.1.43.5.

Parametry internetového připojení

Parametry strany D

Parametry strany V

Závěry testu Skype versus Google Talk

Video

Page 1 of 2 | Next page

Spalovač l-karnitin pro spalování tuků