Videohovory Skype vs. Google Talk. Kdo vyhraje?

Nedávno jsme si při video hovorech všimli, že lepší obraz a zvuk získáme při video hovoru s Google Talk. Lepší kvalita oproti Skypu byla očividná. Volání ale nebylo těsně za sebou, podmínky nemusely být stejné. Pojďme tedy obě služby podrobit jednoduchému testu.

Když Google přišel se svojí službou Talk – nejdříve jen hlasovou, psalo se o ní, že je Skype killer. Talk už nějakou dobu nabízí i videohovory – oblast, ve které je Skype na prvním místě dlouhou dobu. Tedy alespoň u domácích uživatelů. Zprávy o tom, že Google Talk používá stejný back-end pro video jako Skype, se nepotvrdily. Už formát videa, poměr stran a komprese jsou u těchto dvou služeb různé.

Rozdíly mezi Skype a Google Talk

 • Skype je komunikační klient pro Windows, Mac i Linux
 • G-Talk video běží pomocí pluginu do prohlížeče, na webu pod Google Gmail přihlášením. Plugin existuje pro prohlížeče ve Windows, Macu i Linuxu. Google Talk má také klienta, který je pouze pro Windows a nepodporuje video. Google své aplikace směřuje do webového rozhraní, příkladem je použití na Chrome OS.
 • Skype podporuje volání na běžná telefonní čísla – můžete si nabít kredit nebo využít měsíční paušál
 • G-Talk volá výhradně na G-Talk uživatele
 • Skype má funkci sdílení vybrané části vlastní plochy

Nastavení videa

Skype ani G-Talk neumožňuje nastavení komprese videa ani zvuku. To se děje automaticky na základě rychlosti připojení uživatelů.

Nastavení Skype Videa

 

Nastavení Google Talk Videa

 

Testový videofonát

Během testového video hovoru jsme sledovali kvalitu zobrazení statické kompozice a kvalitu zvuku. Dále jsme sledovali datový tok, který daný program odebíral. Každý hovor trval cca 5 minut mezi stranou D a stranou V.

Testovali jsme s klientem Skype 5.1 a Google Talk pluginem 1.8, akcelerátor videa 0.1.43.5.

Parametry internetového připojení

Parametry strany D

Parametry strany V

Závěry testu Skype versus Google Talk

Video

Kvalita statického obrazu na straně V byla na první pohled v obou hovorech stejná. Při bližším prozkoumání zjistíte mírně lepší obraz u Google Talk videa:

Na straně D jde vidět hladší obraz v případě Google Talku už na první pohled:

 

Google Talk upravuje video ořezem nahoře a dole. Výsledkem bylo širokoúhlé video v poměru 16:9.

Skype zanechal video v klasickém poměru 4:3.

Rozdíl kvality videa nebyl tak velký jako rozdíl ve využitém datovém toku, který měl Google místy až 5 x větší. To je ale ovlivněné i kompresí zvuku.  Ten byl u Google Talk výrazně kvalitnější než u Skypu. G-Talk podával zvuk čistě a bez ruchů.

 

Datový tok

Přenesená data jsme měřili programem NetLimiter.

G-Talk datový tok: download nahoře, upload dole

Google Talk usměrňuje datový tok v případě, že se obraz přestane pohybovat. Jde to vidět u downloadu v poslední třetině.

Skype datový tok: download nahoře, upload dole

Datový tok u Skypu zůstává přibližně stejný – nezávisle na tom zda se obraz pohybuje.

Měření ukazuje, že datový tok u Google Talku je zhruba 5x větší v případě pohybu na videu. Díky tomu (menší komprese) je kvalita obrazu při pohybu u G-Talk znatelně lepší než u Skypu. U statické scény (obrázky nahoře) jsou rozdíly menší.

Datový tok u Skypu se pohybuje okolo 10 kB. Downloadu i uploadu. Ať se scéna hýbe nebo ne.

Google Talk zabírá tok downloadu i uploadu okolo 50 kB při pohybu a 18 kB u statické scény.

Z našeho krátkého testu vychází, že lepší kvalitu videa nabídne služba Google Talk. Větší objem datového toku nebude, při dnešních rychlostech internetového připojení, žádný problém.

You can leave a response, or trackback from your own site.

12 Responses to “Videohovory Skype vs. Google Talk. Kdo vyhraje?”

 1. repo_man napsal:

  Dobrá recenze! Doteďka jsem používal výhradně jen Skype, ale jak vidím, tak Google Talk není o nic horší, spíš možná lepší.

 2. Gonsales napsal:

  Ja som zatiaľ ani nepočula o Google Talk, tak zostanem u Skype, najmä lebo kým GTalk nikto nepoužíva, tak skype spoznajú všetci. :)

 3. Dave napsal:

  to Gonsales: Skype je sice etalon videotelefonie, ale Google Talk je lepší. A není ani pravda, že by ho nikdo nepoužíval – jednoduše si ho může zapnout každý, kdo používá Gmail a to je dost lidí (alespoň v okruhu mých známých), není třeba žádná další registrace, instalace.

 4. higuain napsal:

  Dave má pravdu, na gmail se koukám denně víckrát, na skype jednou za uherák. Gtalk je k dispozici vždy, na každém počítači, skype se musí instalovat. Gtalk je pro mš jasná volba.

 5. iceice napsal:

  ale už skoro každý má aj skype stiahnutý. ja to používam každodenne a skype robí jasnejšie videá :D

 6. april napsal:

  o google talk-u som ešte ani ja zatiaľ nepočula, ale skype používam každodenne, tam sú všetci moji kamaráti, takže asi zostanem pri tom :D :D :D

 7. Robotka napsal:

  jednoznačne skype, to nie je otázka :P

 8. huber napsal:

  skype je rozšířenější. Google talk míně lidí. Kdyby byly větší ty rozdíly, jistě by se byl proslavil i google talk, ale protože skype vytvořili divě než GT a taky GT nemá v sobě moc novinek, proto skype byl a bude rozšířenější.

 9. nedam@ho.sem napsal:

  Lidi, nebuďte blbý, používejte otevřené protokoly (SIP, IAX) a svobodný software (sip-comunicator, ekiga, empathy) a podporujte je!
  Kodeky zvolte H264 nebo VP8 a zvuk speex (méně náročný) nebo CELT (vysoká kvalita, vyšší přenos dat).

 10. [...] Skype vyvrací názory o tom, že klesá počet jeho aktivních uživatelů. Od doby, kdy se pyšnil 30 miliony zároveň přihlášených klientů, zobrazuje oficiální počítadlo na webu. To jen abychom si nemysleli, že už všichni telefonují Facebookem nebo Google Talkem. [...]

 11. Applications, Software, Ebooks, Magazine, iPhone, iPad, Android…

  [...]Kvalita videa u videohovorů Skype versus Google Talk | ZavolámeSi.cz[...]…

 12. Quality napsal:

  Magnificent website. A lot of useful information here. I’m sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you on your sweat!

Leave a Reply

Switch to our mobile site

TOPlist