Google mapy a navigace – dopravní informace alá google

Není to tak dávno, co Google povolil použití své navigace i v ČR. Před touto přelomovou událostí existovala pouze jedna možnost, jak googlovskou navigaci u nás používat: Google maps brut. Zároveň s oficiální navigací přišel i přelomový způsob získávání informací o dopravě.  Třeba takový TomTom se spoléhá na oficiální informace o dopravě a vyšší modely jeho navigací umí sledovat provoz v reálném čase – data o poloze si předávají. Google navigace používá podobný systém – jenom data jsou daleko podrobnější, tedy informace dokonalejší – provoz sledují všechny android telefony (polohu a rychlost), které jsou připojené k internetu, mají nainstalovány google mapy a zapnutou GPS.

Vrstva Provoz

 

Provoz

Zkuste si schválně spustit google mapy a zobrazit si vrstvu Provoz. Na silnicích se zobrazí (tam, kde je dostatečná kvalita dat – tedy pohybujících se android telefonů) tlusté čáry, které signalizují (v případě dálnic a rychlostních silnic v obou směrech) hustotu provozu. Zelená je plynulý provoz, oranžová střední, tmavě červenou nebrat – to je zácpa.

Těchto informací je následně využito i v navigaci. Několikrát jsem se divil, kudy to mám podle google navigace jet. Teď už vím proč. Výpočet trasy totiž bere v úvahu informace o aktuální dopravě (vrstva Provoz) a dokonce se snaží i o jistou predikci. Z uložených dat o provozu dokáže odvodit, že kolem deváté hodiny ráno bude třeba v Praze na Nuselském mostě ve směru do centra poměrně husto. Rozhodně je sympatické, že se navigace dokáže takto přizpůsobit dopravní situaci… na druhou stranu jsem nenašel v nastavení žádnou položku, kde by se dalo ignorování zácpy zaškrtnout (třeba si chci poslechnout nějakou hudbu a popít trochu kávy v koloně).

Big brother

Nelíbí se vám, že google shromažďuje vaše data o poloze kvůli vyhodnocování dopravní situace? Stejně máte pravděpodobně v nastavení Polohy a zabezpečení zaškrtnuto Zaměření přes bezdrátové sítě, kde jste explicitně s odesíláním dat o poloze souhlasili.

Souhlas se sběrem dat

Page 1 of 2 | Next page