Google mapy a navigace – dopravní informace alá google

Není to tak dávno, co Google povolil použití své navigace i v ČR. Před touto přelomovou událostí existovala pouze jedna možnost, jak googlovskou navigaci u nás používat: Google maps brut. Zároveň s oficiální navigací přišel i přelomový způsob získávání informací o dopravě.  Třeba takový TomTom se spoléhá na oficiální informace o dopravě a vyšší modely jeho navigací umí sledovat provoz v reálném čase – data o poloze si předávají. Google navigace používá podobný systém – jenom data jsou daleko podrobnější, tedy informace dokonalejší – provoz sledují všechny android telefony (polohu a rychlost), které jsou připojené k internetu, mají nainstalovány google mapy a zapnutou GPS.

Vrstva Provoz

 

Provoz

Zkuste si schválně spustit google mapy a zobrazit si vrstvu Provoz. Na silnicích se zobrazí (tam, kde je dostatečná kvalita dat – tedy pohybujících se android telefonů) tlusté čáry, které signalizují (v případě dálnic a rychlostních silnic v obou směrech) hustotu provozu. Zelená je plynulý provoz, oranžová střední, tmavě červenou nebrat – to je zácpa.

Těchto informací je následně využito i v navigaci. Několikrát jsem se divil, kudy to mám podle google navigace jet. Teď už vím proč. Výpočet trasy totiž bere v úvahu informace o aktuální dopravě (vrstva Provoz) a dokonce se snaží i o jistou predikci. Z uložených dat o provozu dokáže odvodit, že kolem deváté hodiny ráno bude třeba v Praze na Nuselském mostě ve směru do centra poměrně husto. Rozhodně je sympatické, že se navigace dokáže takto přizpůsobit dopravní situaci… na druhou stranu jsem nenašel v nastavení žádnou položku, kde by se dalo ignorování zácpy zaškrtnout (třeba si chci poslechnout nějakou hudbu a popít trochu kávy v koloně).

Big brother

Nelíbí se vám, že google shromažďuje vaše data o poloze kvůli vyhodnocování dopravní situace? Stejně máte pravděpodobně v nastavení Polohy a zabezpečení zaškrtnuto Zaměření přes bezdrátové sítě, kde jste explicitně s odesíláním dat o poloze souhlasili.

Souhlas se sběrem dat

A pokud toto zaškrtnuto nemáte, pak se zkuste ještě podívat na  smluvní podmínky a ochranu osobních údajů v aplikaci google mapy. Tam je napsáno: „Pokud používáte produkty a služby s funkcí určování polohy, jako jsou Mapy Google pro mobily, budete nám možná zasílat údaje o své poloze…“ a taky „Souhlas se shromažďováním, použitím, sdílením a dalším přenosem vašich dat, mimo jiné včetně dat hlasových a dat o lokalitě… Data o lokalitě mohou pocházet z různých zdrojů…“. Pokud tedy opravdu nechcete pomáhat svým kolegům řidičům s informacemi o dopravě, tak si budete  muset google mapy odinstalovat (což bez rootu telefonu obvykle nejde) nebo vypnout internetové připojení (k čemu je mi potom takový chytrý telefon?) nebo nezapínat GPS (potom budete sdílet jenom nepřesné údaje). Google ale slibuje, že data o poloze sbírá opravdu jenom kvůli statistickému vyhodnocení a nedokáže je přiřadit konkrétní osobě (telefonu) – pokud tedy nepoužíváte Latitude.

 

 

smluvní podmínky

ochrana osobních údajů

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Switch to our mobile site

TOPlist