Google Maps brut – mapové podklady

Jedete do ciziny a potřebujete pro svůj android telefon navigaci, která má mapové podklady uložené na SD kartě? Nebo prostě máte omezená (FUP) mobilní data? Aplikace google mapy si načítá mapové podklady z internetu, což je (nejen u leteckých snímků) náročné na data a tím pádem i na baterii. Jak ji vylepšit tak, aby si mapové podklady načítala z SD karty? Čtěte dál…

Řešením jsou upravené Google mapy – GOOGLE MAPS brut, o kterých jsem psal v článku dříve. Tato aplikace má minimálně dvě nesporné výhody:

  1. Umí navigovat (i mimo USA)  Aktualizace: oficiální GoogleMaps již povolil navigaci i v ČR
  2. Umí ukládat/načítat mapové podklady z SD karty Aktualizace: od verze 5.7.0 oficiální GoogleMaps umí stahovat okruh 16 km od určeného místa do paměti telefonu (ne na SD kartu).

Zkusíme se teď chvíli věnovat výhodě druhé.

Telefon před sebe a začínáme

Předpokládám, že jste si Google Maps brut nainstalovali dle předchozího návodu.

Výchozí nastavení je, že si načítají mapové podklady z internetu, stejně jako jejich neupravená předloha. Načítání podkladů z SD karty se musí aktivovat. Jakmile je jednou aktivováno, tak Google Maps brut ukládají mapy na SD kartu (cache) a při potřebě nějakého kousku mapového podkladu se napřed dívají, jestli jej na SD kartě nemají uložený a až poté stahují z internetu.

Postup aktivace:

  1. Spustit Google Maps brut
  2. Jít do jejich menu
  3. Zvolit More – Brut mod
  4. V nabídce Map tile cache zaškrtnout „Read map from cache“ a „Save map to cache“. „Database format“ je defaultně zvolen jako AndNav. Toto nastavení není potřeba měnit.

Kde vzít mapové podklady?

V zásadě existují dvě možnosti

  1. Využít mapových podkladů, které již někdo připravil (GoogleMaps201202, Česko a Slovensko do úrovně 14, Praha, Brno, Ostrava, Bratislava do úrovně 16, heslo: zavolamesi)
  2. Připravit si vlastní mapové podklady

První varianta je jednodušší, druhá zase flexibilnější. Můžete si jednoduše určit, jaký rozsah map chcete.

Pokud si chcete mapové podklady připravit sami, pak využijte program Mobile Atlas Creator. Existuje i novější verze programu, ale ta neumí stahovat podklady z Google Map. Program nemusíte instalovat, stačí rozbalit a spustit Mobile Atlas Creator.exe . Pokud nemáte na svém počítači nainstalovánu Javu, pak stáhněte a instalujte odtud.

Spusťte si tedy Mobile Atlas Creator a postupujte podle následujících kroků:

Page 1 of 2 | Next page