Google Maps brut – mapové podklady

Jedete do ciziny a potřebujete pro svůj android telefon navigaci, která má mapové podklady uložené na SD kartě? Nebo prostě máte omezená (FUP) mobilní data? Aplikace google mapy si načítá mapové podklady z internetu, což je (nejen u leteckých snímků) náročné na data a tím pádem i na baterii. Jak ji vylepšit tak, aby si mapové podklady načítala z SD karty? Čtěte dál…

Řešením jsou upravené Google mapy – GOOGLE MAPS brut, o kterých jsem psal v článku dříve. Tato aplikace má minimálně dvě nesporné výhody:

 1. Umí navigovat (i mimo USA)  Aktualizace: oficiální GoogleMaps již povolil navigaci i v ČR
 2. Umí ukládat/načítat mapové podklady z SD karty Aktualizace: od verze 5.7.0 oficiální GoogleMaps umí stahovat okruh 16 km od určeného místa do paměti telefonu (ne na SD kartu).

Zkusíme se teď chvíli věnovat výhodě druhé.

Telefon před sebe a začínáme

Předpokládám, že jste si Google Maps brut nainstalovali dle předchozího návodu.

Výchozí nastavení je, že si načítají mapové podklady z internetu, stejně jako jejich neupravená předloha. Načítání podkladů z SD karty se musí aktivovat. Jakmile je jednou aktivováno, tak Google Maps brut ukládají mapy na SD kartu (cache) a při potřebě nějakého kousku mapového podkladu se napřed dívají, jestli jej na SD kartě nemají uložený a až poté stahují z internetu.

Postup aktivace:

 1. Spustit Google Maps brut
 2. Jít do jejich menu
 3. Zvolit More – Brut mod
 4. V nabídce Map tile cache zaškrtnout „Read map from cache“ a „Save map to cache“. „Database format“ je defaultně zvolen jako AndNav. Toto nastavení není potřeba měnit.

Kde vzít mapové podklady?

V zásadě existují dvě možnosti

 1. Využít mapových podkladů, které již někdo připravil (GoogleMaps201202, Česko a Slovensko do úrovně 14, Praha, Brno, Ostrava, Bratislava do úrovně 16, heslo: zavolamesi)
 2. Připravit si vlastní mapové podklady

První varianta je jednodušší, druhá zase flexibilnější. Můžete si jednoduše určit, jaký rozsah map chcete.

Pokud si chcete mapové podklady připravit sami, pak využijte program Mobile Atlas Creator. Existuje i novější verze programu, ale ta neumí stahovat podklady z Google Map. Program nemusíte instalovat, stačí rozbalit a spustit Mobile Atlas Creator.exe . Pokud nemáte na svém počítači nainstalovánu Javu, pak stáhněte a instalujte odtud.

Spusťte si tedy Mobile Atlas Creator a postupujte podle následujících kroků:

 1. Označte tažením myši úsek, který chcete stahovat 
 2. V levé části (menu) zvolte jako Map source Google Maps nebo Google Hybrid (pokud chcete stahovat letecký pohled)
 3. V levé části (menu) zaškrtněte úrovně mapy (zoom levels), které chcete stahovat (doporučuji minimálně 0-12, lépe 0-14, mám vyzkoušeno, že google navigace si natahuje mapy v úrovni 12, pokud se ovšem přiblížíte ke křižovatce, tak se zvětší i zoom, pozor ale na to, že mapy nejsou vektorové, tudíž s větším detailem rapidně narůstá velikost mapových podkladů)
 4. V sekci Atlas Content zadejte název vámi vybrané mapy (např. CzechRepublic) a stiskněte Add selection
 5. V sekci Atlas Settings zvolte formát AndNav
 6. V sekci Saved profiles zvolte Create atlas – Mobile Atlas Creator začne stahovat vámi vybranou oblast (což může trvat v závislosti na vybraných úrovních (zoom levels) a oblasti poměrně dlouho)

Máme mapové podklady. Kam s nimi?

Google maps brut umí (podle autora) načítat podklady i zazipované. Já doporučuji raději kopírovat ve složkách, tak jak jste si stáhli pomocí Mobile Atlas Creatoru (zazipovaná varianta mi nefungovala). Pokud jste stáhli mapové podklady z ulož to, tak je rozbalte.

 1. Připojte svůj telefon pomocí USB k počítači (nebo dejte SD kartu do čtečky)
 2. Kopírujte pouze složky podle úrovní. Pokud jste použili Mobile Atlas Creator, pak mapové podklady jsou ve složce Atlases – Název vaší mapy – Google Maps (nebo Google Hybrid). Pokud jste si mapové podklady stáhli, pak máte rovnou adresářovou strukturu s úrovněmi (adresáře 0, 1, 2 až 14).
 3. Adresáře 0,1,2 až X zkopírujte na SD kartu (do telefonu) – adresář brut.googlemaps/tiles/map-en_US-andnav (pro klasické mapy) nebo brut.googlemaps/tiles/satellite-en_US-andnav (pro letecké/satelitní snímky)

A je to

Pokud se povedlo, pak si google navigace i google mapy budou načítat mapové podklady offline z SD karty.

Připojení k internetu bude google navigace chtít pouze pro přiblížení, které nemáte stažené a pro samotný výpočet cesty. Jakmile je jednou cesta vypočtena a mapové podklady jsou v dostatečné úrovni, pak není třeba připojení.

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

28 Responses to “Google Maps brut – mapové podklady”

 1. jm napsal:

  ahoj diky za postup :-)

 2. ezekel napsal:

  parádní návod(y) ;-)

 3. jm napsal:

  zkoušel jsem do úrovně 16 hybridní mapy, ale aplikace se už občas sekne… úroveň 16 má 6GB asi polovina moravy, ale to už je velmi detailní :-) ještě jednou díky za návody

 4. Dave napsal:

  Taky jsem zkoušel podklady až do úrovně 16 ale stahovalo se to moc dlouho :-) Jinak jsem zjistil, že existuje ještě novější verze brut map, ale snad jen pro telefony s rootem. Navigaci v CR už nabízí i oficiální aplikace, ale bez možnosti offline map.

 5. donny napsal:

  Tak jsem se zasekl u bodu 3.Zvolit More – Brut mod …vždy když na to najedu a kliknu aplikace přestane reagovat, tudíž se mi nezobrazí nabídka s možnostmi ukládat a načítat mapy z SD karty. Mám HTC Wildfire S. Někdo nějakou radu? Díky

 6. Dave napsal:

  Zkusil bych nějakou starší verzi Google brut map. Viz. http://androidforum.cz/google-maps-brute-t12505.html

 7. Pleski napsal:

  Rozumim tomu dobre, ze cestu musim nacist online (alespon jednou) a az pote je ulozena v pameti?
  Nebo lze zadavat novou cestu offline?

 8. Dave napsal:

  Ano, co jsem zkoušel, tak k routování potřebuje připojení. Jakmile si trasu načte, tak už připojení pro navigaci nepotřebuje, jenom při přepočtu.

 9. Radek napsal:

  Tak soubor s brut jsem stahnul do telefonu, opakovane pustil, vypada to, ze instaluje (povolil jsem i NEmarketove aplikace), ale instala konci Aplikace neni nainstalovana a je u toho fajfka a muzu jen Hotovo. Prosim radu na meluzin@seznam.cz. Diky

 10. luke napsal:

  Dobrý den, mám stejný problém jako donny. Mám HTC wildfire S také jsem se zasek v bodu 3. Poradíte někdo pls? Díky!

 11. Dave napsal:

  A nějakou starší verzi brut map jste zkusil? Třeba 3.4? Stejný problém se řešil na android fóru a u někoho to zabralo. http://androidforum.cz/google-maps-brute-t12505.html

 12. Malda napsal:

  Zdravim, podle navodu jsem nainstaloval mapy do LG P990 a stahnul podklady z ulozta, ale po nakopirovani na externi SD kartu do dane slozky v aplikaci zadna mapa neni. Jako by ji to nenaslo. Doufam, ze podklady nemusi byt primo v pameti telefonu. Diky za rady

 13. Dave napsal:

  Zdravím. To je právě výhoda brut map, že jsou podklady na SD kartě, ne v paměti telefonu (do paměti telefonu si ukládají i originální google maps). Jediné co mne napadá – zkontrolovat jestli je v Brut nastavení opravdu Read map from cache, Safe map to cache a správný formát AndNav. Předtím, než tam mapové podklady nakopírujete (ne zazipované, ale po složkách), tak google maps brut spusťte, samy si vytvoří příslušné složky. Potom se podívat na SD kartě jestli si ty složky nevytvořily někde jinde, než je popsáno v článku. A pokud ano, tak stažené mapové podklady nakopírovat tam.

 14. Malda napsal:

  Postupoval jsem presne podle Vaseho navodu, takze nastaveni je spravne. Slozku brut.googlemaps si telefon vytvoril na interni SD karte a ikdyz tam nakopiruju podklady z ulozta (ktere jsou i na externi SD), tak je telefon nenacte.

 15. Mali napsal:

  Ahoj, neví někdo, do jaké složky se dávají Cykloatlas mapy aby se v mobilu načetly, nebo se musí použít jiný program než je Brut Maps?
  Díky

 16. Dave napsal:

  Na cykloatlas budou lepší rmaps nebo locus (viz. android market). Gmaps asi použít nepůjdou…

 17. Tety napsal:

  Dobrý den,
  nainstaloval jsem si google maps brut, ale nerozumím položce 2 a 3 jít do jejich menu – respekrtive zvolit more, Brut mod. Telefon Galaxy mini. Děkuji za odpověď.

 18. Dave napsal:

  Menu – tlačítko na telefonu, které zobrazí menu aplikace, na galaxy mini by to mělo být to levé. V základu se zobrazí jenom část menu, proto zvolit „More“ a tam už je položka „Brut mode“. Je taky možné, že nemáte správnou verzi – v novějších variantách brut map už neumí načítat z SD karty. Měla by to být verze brut17, maps4.6.0.4686-brut-renamed-tagged.apk

 19. Martin napsal:

  Zdravím,
  nebyla by možnost někam nasdílet ty mapové podklady ČR? Ty, na které je odkaz v článku již nejdou stáhnout a program na generování map se mnou jaksi nekamarádí.

 20. Dave napsal:

  Odkaz jsem aktualizoval. Je zase v článku. Zkuste.

 21. Pepa napsal:

  Je to super, ale mluví to na mně plechovou anglinou a to je hrůza. Existuje čeština?

 22. Daniel napsal:

  Ahoj ja mam problem u kroku 3) Adresáře 0,1,2 až X zkopírujte na SD kartu (do telefonu) – adresář brut.googlemaps/tiles/map-en_US-andnav (pro klasické mapy) nebo brut.googlemaps/tiles/satellite-en_US-andnav (pro letecké/satelitní snímky)

  Ja tam mam slozku jmenenem brut.googlemaps, ale v te je jen podslozkou „debug“

 23. Dave napsal:

  @Pepa Našel jsem, že se řešilo na android fóru. Dá se stáhnout hlas z marketu za pár korun. Bude asi stejně plechový, ale česky… http://androidforum.cz/navod-jak-dostat-esky-hlas-do-google-navigace-t7900.html

  @Daniel Pokud máte nastaveno „Save map to cache“, tak zkuste (při aktivním připojení k internetu) google maps brut otevřít a nějaké místo si vyhledat. Mapy by se přitom měly ukládat na SD kartu. Potom buď budou ve složce, která je zmíněna v článku, nebo zkuste na SD kartě pohledat jinde (ale pochybuji, že jsou v jiné složce). Zkontrolujte taky, jestli máte správnou verzi brut map (ve všech ukládání a načítání z SD karty není)

 24. Deny napsal:

  Dobrý den, rozumím tomu dobře, že při každém počátečním načtení trasy potřebuje navigace data a až potom už pracuje offline?

 25. Lukas napsal:

  Dobrý den,

  díky za perfektní návod, vše jsem postahoval, vytvořil si mapu, ale patrně nastává problém s verzí. Stáhl jsem a nainstaloval verzi 4.4, ale i tak nemám možnost v Brut nastavení zvolit formát… pouze to, jestli mají být mapy načítány a ukládány na SD. Samozřejmě se nic nezobrazí…Rád bych zkusil zde zmíněnou verzi 3.4 ale nedaří se mi najít slušný funkční odkaz… Díky

 26. Tom napsal:

  autorovi určitě respekt za práci, ale offline android GPS jsem právě objevil locus (je i free verze), klasicky stáhnutí aplikace přes google play, a super ;)

  V základu je teda online, ale lze si vybrat z několika map, a přímo si je do telefonu stahovat + má spoustu funkcí

 27. Dave napsal:

  o navigaci Locus už jsem slyšel… určitě vyzkouším!… od zveřejnění tohoto návodu už nějaká doba uplynula a google maps používám momentálně v originální verzi… datové připojení už mne tolik netrápí…

 28. Klaster napsal:

  Já jsem asi mimo, ale mě to hlásí, že smím uložit pouze 10 dlaždic a víc mi nedovolí a vzhledem k tomu, že jedna dlaždice je 16km, tak to daleko nedojedu :( Nexus Google maps v. 6.8.1

Leave a Reply

Switch to our mobile site

TOPlist